Pyramidy před námi stále mají tajemství. Skupina výzkumníků pomocí techniky mionové tomografie objevila přítomnost dosud neznámé chodby uvnitř Velké pyramidy v Gíze. Chodba je devět metrů dlouhá a dva metry široká a nachází se nad hlavním vchodem do pyramidy.
Egyptské úřady oznámily existenci skryté chodby nad hlavním vchodem do Velké pyramidy v Gíze. Video z endoskopické kamery ukázalo vnitřek chodby, která je 9 metrů dlouhá a 2,1 metru široká.
První zprávy o možných „prázdných prostorách“ uvnitř Velké pyramidy se objevily v letech 2016 a 2017. Informovali o tom vědci spojení s projektem Scan Pyramids, který začal v roce 2015 jako spolupráce mezi významnými univerzitami ve Francii, Německu, Kanadě a Japonsku a skupinou egyptských odborníků. Výzkum využívající skenování pomocí mionového paprsku již poskytl vážné domněnky, že nad původním hlavním vchodem na severní stěně existuje dosud neznámá komora nebo chodba. Nyní vědci z Technické univerzity v Mnichově (TUM) použili ultrazvuk a endoskopii, aby potvrdili dřívější podezření.
Velká pyramida
Velká pyramida, známá také jako Cheopsova pyramida nebo Chufuova pyramida, se nachází na plošině v Gíze. Jedná se o největší pyramidu postavenou starověkými Egypťany. Bylo založeno během Staré říše kolem roku 2560 před naším letopočtem. Egyptologové předpokládají, že doba výstavby památníku byla 20 let a jeho účelem byla hrobka faraona Cheopse (Chu-fu). Pyramida je téměř 140 metrů vysoká (původně 146,59 metrů) a 230 metrů široká. Skládá se z asi 2,3 milionu kamenných bloků.
Navzdory tomu, že jde o jednu z nejstarších a největších staveb na Zemi, neexistuje mezi výzkumníky shoda ohledně toho, jak byla postavena. Aby vědci z projektu Scan Pyramids lépe porozuměli její vnitřní struktuře, naskenovali pyramidu pomocí mionů – nestabilních elementárních částic patřících do kategorie leptonů, které kámen pohlcuje jen částečně.
Skenování mionů
Miony jsou příbuzné elektronům – mají stejné vlastnosti, ale více než 200krát větší hmotnost. Vznikají, když se vysokoenergetické částice zvané kosmické paprsky srazí s jádry atomů plynu v zemské atmosféře. Tato tzv sekundární kosmické záření. Z těchto srážek vznikají miony. Jejich nejzajímavější vlastností je, že dokáží do určité míry pronikat hmotou. Vědci se pro tuto techniku rozhodli i proto, že neničí testovaný objekt.
Miony, které se pohybují rychlostí blízkou rychlosti světla, bombardují Zemi ze všech stran. Každá oblast naší planety o velikosti dlaně je zasažena zhruba jedním mionem za sekundu. Tyto částice mohou před pohlcením proniknout stovkami metrů pevného materiálu (více o mionech a jejich použití při různých typech zobrazování viz Miony – Částice, které vám pomohou prozkoumat neproniknutelné ).
Skrytá přihrádka
Komora nebo chodba nalezená výzkumníky je větší, než se očekávalo. Vědci otvorem nalezeným mezi kameny vložili pomocí mionové tomografie do dříve umístěného prázdného prostoru endoskopickou kameru, která potvrdila existenci dříve neznámé místnosti.
– Objev prázdného prostoru v pyramidě je už něco výjimečného. Ale skutečnost, že tato komora je dostatečně velká, aby pojala několik lidí, činí tento objev ještě důležitějším, říká Prof. Christian Grosse z TUM.
První údaje z měření naznačovaly existenci chodby dlouhé nejméně pět metrů, ale podle předběžných odhadů provedených po endoskopii dosahuje délka komory devíti metrů. V komoře vědci neviděli žádné známky lidské činnosti, takže předpokládají, že tuto místnost nikdo neviděl asi 4500 let.
Určení účelu nově objevené komory a toho, co leží za její zadní stěnou, bude vyžadovat další výzkum. Někteří věří, že tato místnost hrála architektonickou roli a pomohla zajistit strukturální integritu. Potvrzení existence dosud neznámé místnosti však zdůrazňuje potřebu dalšího studia egyptských pyramid. V roce 2017 byl v Cheopsově pyramidě po skenování miony objeven prázdný prostor o délce asi 30 metrů, který se nachází těsně nad tkz. Velká galerie.