Číňané bruslili už před 3500 lety

Archeologové v severozápadní Číně našli brusle vyrobené ze zvířecích kostí. Nález je podle vědců starý 3500 let. Tyto starověké brusle připomínají staré brusle nalezené v Evropě, což naznačuje technologickou výměnu mezi Čínou a Evropou během doby bronzové.

Brusle vyrobené z hovězích a koňských kostí byly nalezeny v hrobce, kterou výzkumníci popsali jako někoho z „vysoké společnosti“. Artefakty jsou staré 3500 let. I když není jasné, zda byly brusle používány k lovu, dopravě nebo jiným účelům, archeologové tvrdí, že jsou velmi podobné bruslím vyrobeným také ze zvířecích kostí nalezených ve starověké Evropě. To podle nich poskytuje jasný důkaz komunikace mezi starověkými komunitami na území dnešní Číny a Evropy.

Kolébka lyží

Na první pohled je těžké si představit, že brusle jako vynález provázející lidstvo mohou být tak „staré“. A ještě. V Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang byly nedávno nalezeny starověké brusle. Samotný Xinjang jako geografická oblast se nachází v několika zemích: v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolsku a samozřejmě v severozápadní Číně. Je to převážně hornatá oblast. Není divu, že je považován za kolébku lyžování. To potvrzují i ​​skalní malby nalezené v jeskyních v pohoří Altaj. Zobrazují lovce s něčím jako lyže a jsou staré až 10 000 let! Místní obyvatelé každopádně stále ctí tradici ruční výroby dřevěných lyží.

Tyto brusle byly nalezeny v ruinách doby bronzové v Gaotai. Vědci se domnívají, že ve zde objeveném pohřebním komplexu o rozloze 120 metrů čtverečních z 16.–15. století před naším letopočtem byla pohřbena vážená pastýřská rodina. Byly tam i obytné budovy. Podle zástupců Institutu kulturních památek a archeologie Sin-ťiang jsou ruiny Gaotai největšími a nejlépe zachovanými – a zároveň nejvyšší třídou – pozůstatky pohřební architektury z doby bronzové nejen v samotném Sinjangu, ale v celé Eurasii.

Technologická výměna 

Kromě bruslí tam byly nalezeny desítky prvků různých dřevěných vozíků včetně až 11 koleček a dále kupř. sekery. Archeologové se domnívají, že byly použity ke stavbě hrobky, ale po jejím dokončení byly rozebrány a také zasypány. Kromě nich zde bylo nalezeno také více než 500 různých druhů artefaktů, jako je keramika a kamenné nástroje. Je třeba zdůraznit, že archeologické práce stále probíhají, takže lze očekávat nález ještě dalších předmětů.

Pokud jde o samotné brusle: byly vyrobeny z kostí volů a koní již před 3500 lety. Vědci se neshodnou na tom, k čemu přesně sloužily. Jejich osudem může být lov, cestování nebo něco úplně jiného. Zajímavé však je, že se podobají těm, které se nacházely ve starověké Evropě. To například dokazuje, že mezi tímto regionem a naším kontinentem existovaly určité komunikační kanály.