ČUS chce přesvědčit politiky, aby zřídili ministerstvo sportu

Představitelé České unie sportu (ČUS) chtějí přesvědčit vrcholné politiky, aby co nejdříve zřídili samostatné ministerstvo sportu. Na dnešní valné hromadě v Nymburce se zároveň ostře ohradili proti možnému snížení podpory sportu pro rok 2024 na 5,2 miliardy korun, s čímž počítá návrh příštího rozpočtu. Podle předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Ondřeje Šebka je ale snížení financí pro agenturu jen návrhem úředníků a nemá podporu vrcholných politiků v čele s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí.

„Proč by mělo vzniknout ministerstvo sportu? Spíše je otázka, proč ne, když sport je v takové situaci, kdy stát evidentně neplní své závazky. Jsme přesvědčeni, že nám chybí představitel státní správy v oblasti sportu sedící ve vládě,“ řekl předseda ČUS Miroslav Jansta a poukázal na příklad Polska a Maďarska, kde sport svého ministra má. „A sport tam v posledních dvaceti třiceti letech raketově narostl. Budováním nové infrastruktury, posílením financování svazů, klubů, ale především ve školách. U nás ani ministerstvo školství neplní svoji povinnost, aby podpořilo sportování ve školách. Proto jsme přesvědčeni, že by měla být jasná hlava českého sportu, která by měla veřejnosti říct, jak to prosadí, a když ne, tak proč,“ podotkl Jansta.

Podle očekávání patřila mezi hlavní témata valné hromady ekonomika a návrh státního rozpočtu pro rok 2024, podle kterého by sport financovaný prostřednictvím NSA měl oproti loňsku přijít o 25 procent. Tedy o 1,7 miliardy korun.

„Byli jsme informováni, že je to návrh úředníků, který nemá podporu politiků,“ uvedl Šebek v projevu delegátům a zdůraznil, že v letních měsících bude pokračovat v jednáních, aby k takovému kroku nedošlo. „Vyhlídky, které jsou prezentované v záměru rozpočtu na příští rok, jsou pro sport tragické. Valná hromada k tomu také zaujala nějaký postoj. Věřím, že máme ještě tři měsíce na jednání, abychom odargumentovali, že sport je důležitý pro naši společnost. Sport naší společnosti více dává než bere, ať už ekonomicky nebo přidanou hodnotou ve zvyšování fyzické zdatnosti lidí,“ řekl Šebek novinářům. „Osobně bych chtěl, abychom dostali alespoň dvě miliardy navíc. Doufám, že včetně investičních peněz bude příští rok devět miliard,“ přál si Jansta.

ČUS v Nymburce poukázala na koncepci „Sport 2025“, kterou schválila vláda v červnu 2016. Na jejím základě se měla podpora sportu postupně zvyšovat a například letos měla činit 19 miliard korun. Ve skutečnosti je na výši 6,9 miliardy korun. Za dva roky by měla být podle koncepce na úrovni jednoho procenta HDP.