Architektonického Oscara za rok 2022 získal David Chipperfield, proslulý minimalismem

Chipperfield uvedl, že jej přemohlo dojetí, že se mu dostalo “této mimořádné poctay. “Beru toto ocenění jako povzbuzení, abych i nadále zaměřoval svou pozornost nejen na podstatu architektury a její smysl, ale také na to, jak můžeme jako architekti přispět k řešení existenčních výzev v podobě klimatických změn a společenské nerovnosti,” uvedl Chipperfield v prohlášení.

Chipperfield, narozený v roce 1953 v Londýně, je známý především díky rekonstrukcím Nového muzea v Berlíně (Neues Museum) a Procuratie Vecchie, nejstarší ze tří budov lemující náměstí sv. Marka v Benátkách. Chipperfield zahájil svou kariéru v 70. letech 20. století. Dostal příležitost pracovat v kancelářích architektonických hvězd Normana Fostera a Richarda Rogerse. V roce 1984 začal pracovat na volné noze, průlom přinesl návrh obchodu pro japonského módního návrháře Iseeiho Mijakeho, nejprve v Japonsku, poté v Evropě.

Chipperfieldovy stavby se podle poroty “vždy vyznačují elegancí, zdrženlivostí, smyslem pro trvalost a rafinovanými detaily”. “V éře přílišné komercionalizace, přehnaného designu a přehánění dokáže vždy dosáhnout rovnováhy,” uvedli v prohlášení organizátoři Pritzkerovy ceny.

Ačkoli Chipperfield pevně patří k architektonickému establishmentu, vyhrál nespočet mezinárodních soutěží, byl kurátorem Benátského bienále a získal cenu Královského institutu britských architektů (RIBA), vždy se cítil jako outsider. “Jako mladý architekt jste v Anglii v 80. letech neměli žádnou šanci,” řekl listu The Guardian. “Měli jsme Margaret Thatcherovou a prince Charlese, dvojčata negativního postoje k architektonické profesi. Své první tři stavby jsem realizoval v Japonsku, následovaly soutěže v Itálii a Německu. Upřímně řečeno, nijak se to nezměnilo. Od té doby jsem na cestách,” dodal.

Chipperfield má nyní asi 250 zaměstnanců rozdělených mezi kanceláře v Londýně, Berlíně, Miláně a Šanghaji, ale zdá se, že jeho srdce je opravdu v Corrubedu – malé rybářské vesnici na severozápadě Španělska, kde vlastní několik nemovitostí a provozuje bar.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100 tisíc dolarů (2,2 miliony korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou. Loni se vítězem stal burkinafaský architekt Francis Kéré. Mezi další laureáty patří Zaha Hadidová, Rem Koolhas či Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu v Praze.